در اولين روز مدرسه چگونه آغاز کنيم

شايد اين روزها سوال خيلي از ما معلم ها اين باشد که.

در اولين روز مدرسه چه کاري انجام دهيم؟!

چگونه دانش آموزان را مجذوب کلاس خود کنيم؟!

و اينکه چگونه روز پرنشاطي را در اولين کلاس داشته باشيم؟!

Classroom clipart

روزهاي آغازين سال تحصيلي ، اوقات مهمي براي برقراري ارتباط دوستانه بين دانش آموزان و معلم مي‌باشد. هر چه آنها شناخت بهتري از يکديگر حاصل نمايند، دوره آموزشي را با شتاب بيشتري مي‌توان آغاز نمود. در زير فعاليت هايي را براي اين روزهاي طلايي ملاحظه مي‌کنيد .

1- قبل از شروع سال تحصيلي ،جدولي از حروف الفبا درست کنيد که نام همه بچه هاي کلاس بصورت افقي يا عمودي از راست به چپ يا بالعکس در آن يافت شود. عنوان جدول را (پيدا کردن همکلاسي ها) بگذاريد. در اولين روز مدرسه يک کپي از اين جدول روي ميز همه بچه‌ها قرار دهيد. همچنان که شما به بچه هاي کلاس خوشامد مي‌گوييد آنها مي‌توانند روي جدول کار کنند و نام همکلاسي هاي خود را پيدا کنند. نمونه‌اي از اين جدول به صورت زير است:

2- يکي از فعاليت هاي گروهي عالي براي روز اول مدرسه و در طول سال، بازي (از ساعت جلو بزن) مي‌باشد. به هر دانش آموز تکه کاغذي که روي آن دستورالعمل ساده اي نوشته شده داده مي‌شود. در اين دستور العمل ذکر شده که او با رخ دادن اتفاق خاصي چه عملي را انجام دهد. مثلا بعد از اينکه معلم گفت شروع کنيد سه بار دست بزن، يا بعد از اينکه يک نفر سه بار دست زد، بايست و دوبار بالا بپر و به همين ترتيب.

چون برگه‌ها شماره و نظمي ندارد، بچه‌ها بايد به همه کارهاي همکلاسي هايشان دقت کنند تا بفهمند نوبت خودشان کي مي‌شود. هربار که اين کار را انجام مي‌دهيد با تايمري زمان را ثبت کنيد. مطمئنا بار ديگري که دانش آموزان در اين فعاليت شرکت کنند هدفشان شکستن رکورد زمان خواهد بود.

توجه به دستور العمل‌ها و توجه به اعمال همکلاسي‌ها و حس مسئوليت در مقابل گروه در اين فعاليت تقويت مي‌شود.

3- در اولين روز مدرسه از بچه‌ها بخواهيد تا نامه اي براي معلم سال قبل خود بنويسند آنها را به بيان وقايعي که در تابستان برايشان رخ داده و خاطراتي از سال قبل و انتظاراتشان از سال جاري تشويق کنيد فراموش نکنيد که اين نامه‌ها را بدست معلمان قبلي بچه‌ها برسانيد و باعث خوشحالي آنها شويد.

4- براي روزهاي آغاز مدرسه، اين فعاليت ضمن تقويت مهارت نوشتن, دانش آموزان را با يکديگر آشنا مي‌کند. نمونه متني که همه بچه‌ها براي خودشان مي‌نويسند بصورت زير است:

قسمت هاي نقطه چين توسط دانش آموزان پر مي‌شود.

نامم : . . . . .مريم . . . . . . (نام شخص)

. . . قدبلند. . . . و . . . فعال . . . و . . . پرانرژي . . و . . . شادو باهوش . . . (4 صفت مربوط به شخص)

دوست . . . فاطمه . . . . . (نام دوست مورد علاقه)

که اين چيزها را خيلي دوست دارم : . . . کتاب و هواي تازه . .

و از اين چيزها مي‌ترسم : . . . سوسک و نمرات بد. .

دلم مي‌خواهد اين چيزها را ببينم : . . . شمال کشور، . .ازدواج خواهرم، تعطيلات تابستان  

در انتظار ديدار شما . . . . قادري . . . . (نام خانوادگي شخص)

5- در اولين روز مدرسه از دانش آموزان بخواهيد تا تصويري از صورت خود را بکشند. کارهاي آنها را جمع آوري و در محلي نگه داري کنيد. در آخرين هفته مدرسه دوباره چنين فعاليتي را انجام دهيد بدون اينکه بچه‌ها نقاشي هاي اول سال خود را ببينند. در پايان تصاوير قديمي و جديد را کنار هم بچسبانيد و به نمايش بگذاريد. بچه‌ها از پيشرفت توانايي هايشان در طول يک سال شگفت زده خواهند شد.

6- همواره در اولين روز مدرسه ، نمونه دست خطي از دانش آموزانتان تهيه کنيد. براي اين کار از آنها بخواهيد شعري يا متني را از يک کتاب رونويسي کنند. تاريخ روز و نام دانش آموز را در بالاي هر برگه حتما بنويسيد و برگه‌ها را در پوشه اي نگهداري کنيد. اين برگه‌ها مرجع بسيار خوبي براي مقايسه نمونه دست خط بچه‌ها در آينده ونحوه پيشرفتشان است.

7- در روزهاي اول مدرسه به هر دانش آموز کارتي با عبارت هاي تايپ شده زير بدهيد.

سن من . . . . . . . . است. من . . . . . . . . . را دارم. من . . . . . . را دوست دارم.

جالبترين چيز در مورد من اين است که . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . من چه کسي هستم؟ نامم . . . . . . . . . . . . . . .

بچه‌ها جاهاي خالي را پر مي‌کنند و کارتها در پايان نزد شما نگهداري مي‌شود. هر زنگي که چند دقيقه وقت اضافي داشته باشيد يکي از کارتها را بيرون بکشيد و بدون خواندن نام دانش آموز جملات را يکي يکي بخوانيد تا دانش آموزاني که داراي آن ويژگي هستند، بايستند. با خواندن جمله بعدي دانش آموزاني که آن ويژگي را ندارند، بنشينند تا اينکه در پايان يک نفر باقي بماند. از اين راه دانش آموزان در مي‌يابند که چه نقاط مشترک فراواني با يکديگر دارند.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

امیر گرافیک | انجام خدمات گرافیکی سید حسن فلسفی طلب خودرو جارچي سرباز مسافر Dennis Glenna گلز شاهزاده چت|چت شاهزاده|شاهین چت شمع و پروانه آشپزی